Saç Ekimi PRP

Saç Ekimi PRP

PRP (Platelet-Rich Plasma)

PRP saç ekimi sonrasında yara iyileşmesini ve saç yetişmesini hızlandırılmak amacıyla kullanılır. PRP tedavisi ile elde etmeye çalıştığımız sonuç, dökülmeye yüz tutmuş, zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasıdır. PRP kullanılan hastalarda saç dökülmesinin azaldığı, uygulanan bölgede saç tellerinin kalınlaştığı gözlenmektedir.

Saç ekimi sonrası PRP uyguladığımız hastalarda ise yara iyileşmesi hızlanır. Ameliyat sonrası görülen kırmızı nokta ve kabuklanmalar hızla kaybolur ve ekilen köklerin saç uzatma kapasitesinin artar.

PRP nedir?

PRP olması gerekenden kat kat daha fazla trombosit içeren, kişinin kendi doğal plazma sıvısıdır. PRP’de kullanılan kişinin kendi kanıdır. PRP ameliyat öncesi kendi kendine kan bağışı yapmak gibidir. Kullanılan kendi kanınız olduğu için herhangi bir bağışıklık reaksiyonu gözlenmez. PRP alerjik reaksiyona neden olmaz.

PRP nasıl hazırlanır?

  1. PRP uygulanacak kişiden herhangi bir labaratuar incelemesinde yapıldığı gibi 10cc kadar kan alınır.
  2. Steril şartlarda, içindeki trombosit içeriğini zenginleştirmek üzere, özel bir kit içine aktarılır.
  3. Santrifüj edilerek, hücreleri ayrıştırılır ve trombositten zengin hale getirilir.

Bu işlemler sayesinde PRP içindeki trombosit içeriği 4-8 kat arttırılabilmektedir. Araştırmalar saç köklerinin üzerindeki olumlu etkinin trombositler içindeki growth faktörler (büyüme faktörleri) aracılığıyla ortaya çıktığını  göstermektedir.

PRP nasıl uygulanır?

PRP yüzeyel enjeksiyon tekniği ile saçlı deriye uygulanır. Ağrılı değildir. Kısa sürede (2-3dk) uygulanır. Uygulama sonrası hemen günlük yaşama dönülebilir, herhangi bir şişlik, morluk oluşmaz.

PRP kimlere uygulanabilir?

Genetik ya da mevsimsel sebeplerle saç dökülmesi yaşayan, saçları incelmiş, zayıflamış herkes PRP uygulamasına aday olabilir.

Saç ekiminde PRP

PRP’nin saç ekiminde kullanılan üç fonksiyonel uygulaması vardır.

  1. Saç ekimi sonrası saç köklerinin yaşayabilirliğini arttırmak (PRP’li FUE)
  2. Saç ekimi sonrası iyileşmeyi hızlandırmak
  3. Saç ekimi sonrası yeni ekilen saç köklerini canlandırmak ve stimule etmek

Saç köklerinin verici sahadan alınması ve alıcı sahaya aktarımı arasında belli bir süre geçmektedir. Bu zaman aralığında saç köklerinin yaşayabilirliğinin sağlanması önemlidir. Bu amaçla alınan kökler soğutulmuş ortamda ve özel hazırlanmış solüsyonlar içinde bekletilirler.

Bekletme solüsyonlarının içine PRP eklenmesi ya da saç köklerinin direkt PRP solüsyonu ile yıkanması faydalı etkilerin hızla görüldiği yeni bir uygulamadır. Amaçlanan etki saç köklerinin yaşayabilirliğinin artması, yara iyileşmesinin hızlanması, saç köklerinin saç üretmek üzere uyarılmasıdır.

PRP’nin yan etkisi var mıdır?

PRP’de kullanılan kişinin kendi kanıdır. Allerjik reaksiyon ya da enfeksiyon riski yoktur. Kişinin kendine kan bağışlaması benzetmesi yapılabilir.

PRP’nin etkisi her uygulanan kişide farklı olabilmektedir. PRP uygulaması tamamiyle yardımcı bir metottur, uygulama sonrasında beklentilerin geröeköi olması gerekir. İyileşmeye sadece yardımcı bir uygulamadır.