Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi Ne Demektir?

Saç ekimi en temel anlamıyla başın arka kısmından iki kulak arası bölgeden, dökülmeme genetiğine sahip saç köklerinin cilt altından alınıp, ön tarafta saçlandırılmasını istediğimiz bölgelere cilt altına transferini yapmaktır.

Saç ekimi ne kadar zamandır yapılıyor?

Biz plastik cerrahlar saç cerrahisi ve saç ekimi operasyonlarını otuz yılın üzerinde bir deneyimle gerçekleştiriyoruz.

Saç ekimi gerçekten başarılı oluyor mu?

Evet. Verici sahadan alıcı sahaya ekilen saçlar kişinin kendi saçı olduğu için vücut tarafından yabancı madde olarak algılanmaz ve vücuttan reddedilmez. Ekimi yapılan saç kendi karakteristik özelliklerini korur. Saç kendi rengi, büyüme hızı, kıvırcıklığı ile ilgili özelliklerini koruyarak, ekim yapıldığı yerde kalır ve büyür.

Saç ekimi kalıcı bir operasyon mudur?

Saç ekimi kalıcı bir işlemdir. Saç ekimi sırasında nakledilen saç kökleri genetik olarak testesteron’un saç dökücü etkisine dirençli köklerdir. Ekilen saçlar ömür boyu transfer edildikleri bölgede kalmaya devam etmektedirler. Ekilen saçlarda bir müddet sonra dökülseydi saç ekimi yapmanın bir anlamı olmazdı.

Saç ekiminde ekilen saç kökleri mi, saç teller midir?

Saç ekimi sırasında nakledilen birimler (folliküler ünite) saç kökleridir. Saç kökü (folliküler unite) içinde tekli, ikili, üçlü ya da daha fazla saç teli barındıran anatomik yapılardır. Anatomik bütünlüğü olan yapılar olduğundan saç köklerinin (folliküler üniteler) saç ekimi sırasında kullanılması sonucun doğal, estetik ve verimli olmasını sağlar.

Saç ekiminde verici alan neresidir?

Saç kökleri (folliküler unite) saçların özellikle yoğun ve dökülmeye dirençli olduğu iki kulak arası ve ense bölgesinden alınır. Böylece ekilen saç dökülmez ve saç ekimi sonrası sonuç kalıcı olur.

Saç ekiminde verilen sayılar neyi ifade eder?

Saç ekiminde nakledilecek miktar saç kökü sayısını ifade etmektedir. Saç tellerinden bahsedecek olursak saç teli adedi saç kökü miktarının iki katından daha fazla olabilmektedir. Bu anlamda saç ekimi öncesi hastaya önerilen sayıları saç teli miktarı üzerinden konuşmak kafa karıştırıcı olabilmektedir. Her bir saç kökünün (folliküler unite) birden fazla saç teli içerdiğini düşünürsek 3000 saç kökü naklettiğimizde aslında 8000-10000 arası saç teli nakletmiş oluyoruz.

Saç ekiminde (saç nakli) kullanılacak saç kökleri nereden elde edilir?

Saç ekimi için kullanılacak kökler başın arka kısmından iki kulak arası bölgeden alınırlar. Bu kökler genetik olarak dökülmeye dirençlidir. Ekildikleri yerde ömür boyu kalıcı olurlar ve saç uzatırlar.

Saç ekiminde (saç nakli) kullanılacak saç kökleri nasıl elde edilir?

FUE saç ekim tekniği en çok kullanılan yöntemdir. Halk arasında yeni teknik diye de bilinir. Saç kökleri başın arka kısmından mikrocerrahi teknik ile, tek tek, anatomik bütünlüğü korunarak alınır ve alıcı sahaya tek tek ekilirler. FUT saç ekim yönteminde ise kökler iki kulak arası saçlı deriden dar bir şerit şeklinde çıkarılarak elde edilir. Saçlı deri içinde gizli kalan ince bir çizgi oluşur. FUT saç ekimi halk arasında eski teknik diye bilinmektedir.

FUE saç ekiminin avantajı devamlılığı olan bir iz kalmaması, verici sahanın daha verimli kullanılması ve operasyon sonrasının daha konforlu geçmesidir.

Saç ekimi yaptırmak için en iyi teknik nedir?

Günümüzde saç ekimi teknikleri içinde en yaygın kullanılan, başarısı kanıtlanmış teknik FUE saç ekim tekniğidir. FUE tekniği ile iz kalmadan, doğal ve estetik görünümlü sonuçlar almak mümkündür. Operasyon sonrası iyileşme dönemi de FUE tekniği ile daha konforlu geçmektedir.

FUE saç ekimi (saç nakli) yeni bir teknik midir?

FUE saç ekimi 2003 yılından beri dünyada kabul görmüş ve uygulanmaktadır.

New Age’in kurucuları ve Estetik ve Plastik cerrahi uzmanları Dr. İlker Apaydın ve Dr. Özge Ergün 2004 yılından beri FUE Saç ekim tekniğini kullanmaktadır. FUE tekniği ile 4000-4500 saç kökü tek seansta, bir gün içinde ekilebilmektedir

Saç ekimi sırasında ağrım olacak mı?

FUE saç ekimi yaptırırken hastaların merak ettiği en önemli konu “Saç ekimi yaptırırken ağrı duyacak mıyım?” sorusunun cevabıdır. Saç ekim operasyonları hasta konforunun yüksek olduğu girişimlerdir. Ağrı sadece başlangıçta yapılan lokal anestezi enjeksiyonu sırasında hafif derecede hissedilir, bu aşamadan sonra saç ekimi operasyonu tamamen ağrısız yapılmaktadır.

Saç ekimi sonrasında ağrım olacak mı?

Saç ekimi sonrasında genellikle ağrı olmaz. Hafif bir ağrı olursa da ilk gece olur ve ağrı kesicilerle rahatlıkla geçer.

Saç ekimi yaptırmak için saçlarımın tamamen dökülmesini mi beklemeliyim?

Saç ekimi yaptırmak için ideal başlangıç seyrelmenin gözle görülür derecede farkedilmeye başladığı çevrenin ve kişinin gözünün henüz alışmadığı erken dönemdir. Özellikle saç dökülmesinin tamamlanması beklenmemelidir. Böylece ne sosyal çevre ne de kişinin kendisi bu duruma alışır. Hiç saçsız algılanmadan yumuşak geçiş yapmak mümkün olur.

Kimler saç ektirebilir?

Başın arka kısmında verici saha dediğimiz bölgede yeterli sayıda ve kalitede kök olan, beklentileri uygun olan, sağlıklı herkes saç ektirebilir.

Saç ekimi (saç nakli) kimlere uygulanmamalıdır?

Verici sahasında yeterli sayıda ve kalitede saç kökü bulunmayan kişilere saç ekimi yapılamaz. Saç dökülmesinin başında olan, saç seyrelmesi tam olarak farkedilmeyen kişilere de özellikle yapılmamalıdır. Bu durumda ilk denenecek olan medikal tedaviler olmalıdır.

FUE saç ekimini kimler yapabilir?

Saç ekimi Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları ve Dermatololoji uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Günümüzde bazı kliniklerde hemşire ya da hemşire gibi çalışan yardımcı sağlık personellerinin, doktor gibi davranarak operasyon yaptıkları giderek artan sıklıkta duyulmaktadır. Saç ekim uzmanı, hızlı doku alım teknisyeni, hızlı doku alım hemşiresi gibi ünvanlar tamamen bu amaçla uydurulmuş isimlerdir.

Hemşire ya da yardımcı sağlık personellerinin hastaya doğrudan müdahale etmesi hem sağlık açısından sakıncalıdır hem de yasal değildir. Her hangi bir saç ekim hemşiresi, sağlık teknisyeni ya da güzellik uzmanının saç ekimi yapma izni yoktur. Unutulmamalıdır ki bu tip yanlış uygulamaların vereceği zararın daha sonradan telafisi mümkün değildir.

Saç ekimi yapan kişi neden plastik cerrah olmalıdır?

Saç ekimi yapan kişi neden plastik cerrah olmalıdır sorusunun cevabını birkaç başlık altında cevaplayabiliriz.

Tıp eğitimi: Saç kaybı primer olarak kozmetik bir problem gibi dursa da saç uzması, saç dökülmesi, saç ekimi tüm bedeni ilgilendiren süreçlerdir. İnsan bedenine bir bütün olarak yaklaşmak ise bir doktorun tıp eğitimi ile öğrendiği ve günlük yaşamında hastalarına uyguladığı bir yaklaşımdır.

Saç uzaması, saç dökülmesi ya da saç ekimine bir bütün olarak yaklaşacaksak soracağımız en iyi soru “Saç nedir?” olmalıdır. Kozmetik bakış açısından bakacak olursak saç daha iyi bir görünüm elde etmek için kullanılan, stilize edilen bir araçtır. Bütünsel bir yaklaşımda ise, saç estetik olarak önemlidir ama saç biyolojik olarak da önemlidir. Saçlarımız vücüdumuzun dış yüzeyini kaplayan, birçok önemli biyolojik fonksiyonları olan yapılardır.

Saçlar niye vardır?

En eski inanış şaçların insan bedeninde sadece ısı kaybını önlemeye yaradığı idi. Günümüzde insan vücudu hakkındaki bilgilerimiz, özellikle moleküler biyoloji ugulamalarının gelişmesi ile saç köklerinin cilt içinde geçen birçok olayda önemli rol oynadığını ortaya koymuştur. Saç kökleri saç uzamasının yanısıra yara iyileşmesinde rol oynayan önemli bir kök hücre kaynağıdır.

Saç kökleri androgenetik hormonların, tiroid bezinin ve beslenme durumumuzun kontrolü altındadır. Bu sistemlerdeki bozukluk kendini saç kaybı olarak gösterebilmektedir.

Bir doktor saç uzması, saç kaybı ve saç ekimine bir bütün olarak yaklaşmayı bilir. Saç ekiminden önce hastasına bir bütün olarak yaklaşıp altta yatan bir sağlık problemi olup olmadığını ortaya koyar. Saç ekimi yapılmadan önce saç kaybının nedeni tam olarak ortaya konmalıdır.

Cerrahi tecrübe

Saç restorasyonu ile uğraşacak kişi, insana bir bütün olarak yaklaşmayı bilen bir doktor, saç ekimi yapabilecek teknik becerilere sahip özellikle saç konusunda uzmanlaşmış bir plastik cerrah olmalıdır.

Saç ekimini yapacak uzman doktor, saçlı deri anatomi ve fizyolojisi, saç follikülleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Saçlı deri sadece saçların uzadığı bölge değildir. Saçlı derinin fizyolojik olarak aktif, kompleks bir anatomisi vardır.

Ayrıca saç ekimini yapacak uzman doktorun saçlı deri kanlanması, damar yapısı, lenf drenajı, saçlı deri biyomekaniği, yara iyileşmesi hakkında kapsamlı bilgisi olmalıdır.

Saç ekiminde bilim, teknik ve sanat

Bilimsel bilgi, mükemmel cerrahi teknik üç ayaklı saç ekim triad’ının iki ayağını oluşturur. Üçüncü ve vazgeçilmez ayağı ise estetik bakış açısıdır. Medikal bilgi, cerrahi tecrübe ve estetik karar yeteneği, toplamda saç ekimini cerrahi bir sanat haline getirmiştir. Plastik cerrahlar bilimsel bilgi, mükemmel cerrahi teknik ve iyi bir gözü bir araya getirerek medical ve estetik açıdan tatmin edici saç ekimleri yapabilmektedirler.

FUE saç ekimini kimler uygulamamalıdır ya da uygulayamaz?

Günümüzde bazı kliniklerde hemşire ya da hemşire gibi çalışan yardımcı sağlık personellerinin, doktor gibi davranarak operasyon yaptıkları sıklıkla duyulmaktadır. Saç ekim uzmanı, hızlı doku alım teknisyeni, hızlı doku alım hemşiresi gibi ünvanlar tamamen bu amaçla uydurulmuş isimlerdir.

FUE saç ekimi ne kadar sürer?

Hastanın ihtiyacına, ekilecek saç kökü sayısına göre bu süre değişir. 1000 kök 2-3 saatte ekilebilirken, 4000-4500 kök ekildiğinde bu süre 6-7 saate çıkabilmektedir.

FUE saç ekiminde bir kerede kaç kök ekilebilir?

Eğer yeterli bir verici saha varsa, operasyonu yapacak plastik cerrah da bu konuda tecrübeli ise tek seansta 3500-4500 saç kökü alınabilir. Bu sayıların üzerinde alım yapmak teknik olarak mümkün olsa da tavsiye edilmez. Bu sayıların üzerinde verici saha verimliliği düşer.

Saç ekimi sonucunda beni memnun edecek saç sıklığı nasıl olmalıdır?

Uygun bir verici saha sıklığı ve saç teli kalınlığının varlığında cm2’de 80-100 adet saç sıklığı saçlı deriyi örtebilmektedir. Bu sıklığın, kaç saç kökü ile elde edilebileceği kişiden kişiye değişir. Çoğunluğu üçlü ve dörtlü köklerle yapılan saç ekiminde cm2’ye 30 saç kökü yeterli olurken, tekli ve ikili köklerin çoğunlukta olduğu bir kişide bu sıklık cm2’ye 40-60 saç köküne çıkmaktadır.

FUE saç ekimi operasyonunun aşamaları nelerdir?

FUE saç ekimi operasyonu üç aşamalı düşünülebilir.

  • İlk aşama saç köklerinin bir plastik cerrah tarafından alınmasıdır. Ortalama 1-2 saat sürer.
  • İkinci aşama planlama ve saç kanallarının açılmasıdır. Yine plastik cerrah tarafından yapılır ve 30-45 dakika sürer.
  • Üçüncü aşamada ise saç kökleri açılan kanalların içine yerleştirilir. Uygun pansuman ile saç ekimi operasyonu sonlandırılır. 2-3 saat sürer.

Saç ekiminin yaşı var mıdır?

Hayır. Saç ekiminin yapılması gereken bir yaş yoktur. Saç seyrelmesinin gözle görülür şekilde başladığı herkese saç ekimi işlemi yapılabilir. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin çevresinin farkındalığı artmadan erken dönemde yapılması idealdir.

FUE tekniği kullanılırsa saçımı kestirmek zorunda mıyım?

Evet. Saç köklerinin tek tek, sorunsuz alınabilmesi için cildin hemen yüzeyinde görülebilir olmaları gerekmektedir. Bunun için saçı 1 numara kesmek bir zorunluluktur. Fakat saç dökülmesi yaşanan alan ufak ve saç kökü ihtiyacı çok fazla değilse saçı tamamen kesmeden de yapmak mümkündür. Verici alandan ince şeritler halinde saç kesilir ve hemen üzerindeki uzun saçların bu alanı örtmesiyle, saç kesildiği farkedilmez.

Saç ekimi için en uygun mevsim ne zamandır?

Saç ekimi için uygun mevsim yoktur. Her mevsimde aynı başarıyla yapılabilir. Fakat operasyon sonrası 7-10 gün süreyle deniz, güneş, havuz kısıtlaması vardır. Bu durum sosyal açıdan yaz aylarında operasyon planı yapmayı zorlaştırabilir.

Saç ekimi tekrarlanabilir mi?

Saç ekimi verici sahadaki köklerin sıklığı ve sayısına bağlı olarak, gerekirse 3-4 kez tekrarlanabilir.

Saç dökülmesinin hızla devam ettiği durumlarda, çok yoğun sıklık isteyen hastalarda, daha önce ekim yapılmamış alanları saçlandırılması amacıyla ya da başka kliniklerde başarısız yapılmış hastaların düzeltilmesi için ikinci bir saç ekimi planlanabilir.

Saç ekimi yaptırıken daha derin dokular ( kemik, kafa içi yapılar) zarar görebilir mi?

Çıkarma işlemi tamamen mikrocerrahi teknik kullanılarak ve büyütücü altında yapılır. Saçlı deri içinde kalınarak kök seviyesinden çıkartma işlemi yapılır. Saçlı deri seviyesinde kalındığı için, daha derin dokulara zarar verilmesi söz konusu değildir.

Saç ekiminin riski var mıdır?

Saç cerrahisi teknikleri özellikle de deneyimli bir plastik cerrahın elinde genel olarak güvenli tekniklerdir. Elbette ki hastalar fiziksel özellikleri ve iyileşme kapasiteleri açısından birbirlerinden büyük farklılıklar gösterirler, bu nedenle sonuç tam olarak tahmin edilemezdir.

FUE saç ekimi sonrası iz kalır mı?

FUE saç ekimi sonrasında devamlılığı olan bir iz kalmaz.

FUE saç ekimi sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

Saç ekimi sonrası herhangi bir iş gücü kaybı oluşmaz, operasyondan sonra 1-2 gün içinde işe dönmek mümkündür. Saç ekimi yapılan bölgelerde, ekilen köklerin dibinde, 7-10 kadar süren kırmızı nokta ve ince kabuklanmalar oluşur. Bu ince kabuklanmanın şiddeti ilk gün 10 ise onuncu gün 1 olacak şekilde hızla azalır. Kızarıklık ise üçüncü günden itibaren azalır. FUE saç ekimi yapıldıysa onuncu günden sonra verici sahadaki saçlar alım yapılan bölgeleri örtecek kadar uzamış olur.

10. günden sonra tamamen normal görüntüye dönülür. Saç ekimi operasyonu sonrasında yapılması gereken uzun sureli bir bakım yoktur.

Saç ekimi sonrası ne zaman yolculuk yapabilirim?

Saç ekimi sonrası ilk gün saç yıkanır ve nazik bir yıkama şekli hastaya öğretilir. Bu işlem genellikle ertesi gün sabah yapılır ve 15 dakika sürer. Hemen sonrasında yolculuk yapılabilir.

FUE saç ekimi sonrasında havuz, deniz veya sauna kısıtlaması var mıdır?

Saç ekiminde ancak 10 gün sonra deniz, havuz ya da saunaya girilebilir.

FUE saç ekimi operasyonundan sonra ne kadar spor yapmamalıyım?

Saç ekiminin hemen sonrasında terlemeye yol açmayan hafif yürüyüşler, fizik egzersizler yapılabilir. 10 gün sonra ağır spor yapılabilir. 2 ay kadar ağır spor yaparken ekim yapılan bölgeye şiddetli darbe gelmemesine dikkat edilmelidir. Örneğin futbol oynarken kafa vurmak gibi.

FUE saç ekiminden sonra işe dönmek için ne kadar beklemeliyim?

Saç ekimi sonrası iş kaybı oluşmaz, hemen iş ve sosyal yaşama geri dönmek mümkündür. Sadece ekim yapılan bölgelerde saç diplerinde hafif kızarıklıklar, ince kabuklanmalar oluşur. Bu görüntü 7-10 kadar farkedilebilir olacaktır.

Herhangi bir saç ekim hemşiresi, sağlık teknisyeni ya da güzellik uzmanının saç ekimi yapma izni yoktur. Hemşire ya da yardımcı sağlık personellerinin hastaya doğrudan müdahale etmesi hem sağlık açısından sakıncalıdır hem de yasal değildir. Unutulmamalıdır ki bu tip yanlış uygulamaların vereceği zararın daha sonradan telafisi mümkün değildir.

FUE saç ekim sonrasında normal hayatıma ne zaman dönerim?

Ekim yapılan bölgelerde saç diplerinde hafif kızarıklıklar, ince kabuklanmalar oluşur. Bu görüntü 7-10 gün kadar farkedilebilir olacaktır. Bu süre başkalarının saç ektirdiğinizi farketmemesi için gereken süredir. Saç ektirdiğinizi saklamak istemiyorsanız operasyonun hemen ertesi günü normal yaşama dönmek mümkündür.

Saç ekimi yaptırdığım ne kadar süre belli olur?

Saç ekimi yapılan bölgelerde, ekilen köklerin dibinde, 7-10 kadar süren kırmızı nokta ve ince kabuklanmalar oluşur. Bu ince kabuklanmanın şiddeti ilk gün 10 ise onuncu gün 1 olacak şekilde hızla azalır. Kızarıklık ise üçüncü günden itibaren azalır. FUE saç ekimi yapıldıysa onuncu günden sonra verici sahadaki saçlar alım yapılan bölgeleri örtecek kadar uzamış olur.

7-10. günden sonra tamamen normal görüntüye dönülür.

Saç ekimi sonrası sürekli bakım gerekir mi?

Saç ekimi operasyonu sonrasında yapılması gereken uzun sureli bir bakım yoktur.

FUE saç ekimi sonrası saçlarım ilk ne zaman çıkmaya başlayacak?

Saç ekiminin hemen sonrasında görülen kırmızılık ve ince kabuklanmalar ilk 7-10 gün içinde kaybolur ve kişi normal görüntüsüne döner. Ekim yapılan saçlar operasyondan sonraki yaklaşık altıncı haftada dökülmeye başlar. Bu durumun normal ve geçici olduğunu unutulmamalıdır. İlk üç ay, sonucun yeni yeni alınmaya başlandığı, endişeli olabilen bir dönemdir. Fakat biraz sabredilince saçların hızla uzamaya başladığı görülür ve endişeler yok olur. Ekilen saçlar ilk üç ay içerisinde çıkmaya başlar, her ay biraz daha artacak şekilde 1 seneye kadar saç çıkmaya devam eder. Artık değişimin çok fazla beklenmediği son sonuç 1. yılın sonunda alınmış olur.

FUE saç ekimi bir seansta biter mi? İkinci bir saç ekimine ihtiyacım olacak mı?

Saç ekimi sonuçları kalıcıdır. Fakat bazı durumlarda ikinci saç ekimi operasyonuna ihtiyaç duyulabilmektedir.

  1. Androgenetik alopesi nedeniyle saç dökülmesi hızla devam ediyor ise; istenen sonuca ulaşabilmek için,
  2. Eski tekniklerle geçmişte saç ektirmiş kişilerde düzeltme operasyonu amacıyla; doğal görünüm elde edebilmek için,
  3. Çok yoğun, orjinaline yakın sıklık isteyen hastalar için,
  4. Saç çizgisinin düzeltilmesi yada değiştirilmesi amacıyla; saç çizgisinini yaşa uygun olarak ileri yada geri alabilmek için,
  5. Daha önce hiç ekim yapılmamış alanların saçlandırılması için, ikinci bir saç ekimine ihtiyaç duyulabilir.

Benim saç ekimim arkadaşımın ki kadar başarılı olacak mı?

Bu soru genellikle şöyle de sorulabilir: “ İkimize de aynı sayıda kök ekildi, niye onun sonucu daha sık?”

Aynı yaş ve cinsiyetten de olsa iki kişinin saç ekim sonuçlarını karşılaştırmak elmaları armutla karşılaştırmaya benzer. İlk dikkat edilen baş şekli, saç dökülme şekli ve saç dökülmesinin derecesidir. Fakat elde edilen sonuçlara saç tellerinin kalınlığı, her bir saç kökünün içerdiği saç teli miktarı, düz dalgalı yada kıvırcık olması, saç rengi, saç rengi ile saçlı deri arasındaki kontrast farkı gibi birçok faktör etkili olmaktadır.

Sadece ekilen saç kökü sayısının aynı olması, herkeste aynı sonucun elde edileceğinin garantisi olamaz. Her iki kişide aynı genişlikte bir alana, aynı sayıda saç ekimi yaptığımızı düşünecek olursak, saç teli kalınlığı fazla olan ve saç kökü içinde daha fazla sayıda saç teli içeren köklerle daha sık görünümlü ve tatmin edici bir sonuç alınacaktır.

Daha çok üçlü içeren 4000 kalın telli kök, ortalama 10000 kalın saç teli iken, daha çok tekli içeren 4000 ince telli kök, toplamda 4000 saç teli demektir.

Yine kıvırcık saç telleri ile daha fazla kamuflaj etkisi alınabilmektedir. Cilt ile kontrast farkı azaldıkça daha dolu görünüm elde edilir. Bu şu demektir; beyaz saç ve açık ten ile siyah saç açık tene oranla daha dolu görünen bir saç ekim sonucu elde edilir.

Saç ekimi operasyonunu gerçekleştirecek plastik cerrah bu değişkenleri göz önüne alarak istenilen sonucu elde etmek için en uygun tedavi planını yapar. Kişiye özel planlama ve saç ekim tekniklerinin kullanılması ile hasta beklentisi maksimum düzeyde karşılanır.

FUE saç ekimi sonrasında kesin sonucu ne zaman alırım?

Ekim yapılan saçlar operasyondan sonraki yaklaşık altıncı haftada dökülmeye başlar. Bu durumun normal ve geçici olduğunu unutmayınız. Saçlar döküldükten 5-6 hafta sonra yeniden çıkmaya başlar. Saç ekiminin tam sonucunu görmek için sabırlı olmanız gerekir. Ekimin gerçek sonuçlarını almak için belki bir yıl beklemek gerekmektedir.

Saç ekimi sonrası sonuç doğal olacak mı? Saç ekiminde doğallık nasıl sağlanır?

Doğal görünüm başarılı bir saç ekimini tanımlayan kelimedir. Ekim için kullanılan kökler, saç köklerinin uygun yerleştirilmesi, saç köklerinin boyutları ve seçilen saç ekim tekniği doğal görünen saç ekiminin belirleyici unsurlarıdır.

Doğal görünüm için en önemli kriterlerden birisi de başarılı yapılan saç çizgisidir.

Unutulmamalıdır ki tüm bu kriterleri göz önüne alacak, planlamayı yapacak ve saç ekimini gerçekleştirecek kişi plastik cerrahi uzmanıdır. Dolayısıyla doğal görünümün sırrı saç ekiminde tecrübeli uzman doktorun seçimidir.

Saç ekimi yaptırırsam varolan saçlarım zarar görür mü?

Saç aralarında köklerin yerleştirileceği yerler büyütücü ile mikrocerrahi teknik kullanılarak açılır. Seyrelmenin farkedilir derecede ortaya çıktığı, saç köklerinin arasında yeterli boşlukların olduğu kişilerde böyle bir risk yoktur.

Saç ekimi saç dökülmesinin başında olan, seyrelmesi gözle görülür şekilde ortaya çıkmamış kişilerde ise varolana zarar verme riski nedeniyle saç ekimi tavsiye edilmez. Bu kişilerde öncelikle medikal tedaviler denenir.

Saç ekimi operasyonunun başarısını hangi kriterler belirler?

Başarılı bir saç ekiminde en önemli kriter tecrübeli ve bu işi yapmaya yetkin doktorun seçimidir.

Verici sahadaki saç kökü sayısı sınırlı olduğu için, saç köklerinin alımı esnasında zarar görmemeleri önemlidir. Saç kökleri mikroskop altında, mikrocerrahi eğitimi almış plastik cerrahlar tarafından dikkat ve özenle çıkartıldıklarında zarar görmezler.

Başarı için saç köklerinin sadece zarar görmeden alınmaları da yeterli değildir. Alınan köklerin uygun ortamda saklanması, köklerin nasıl yerleştirileceğinin kişiye özel planlanması, kanalların sıklığının ve yönünün ayarlanması, saç köklerinin zarar görmeden yerleştirilmeleri, saç ekiminde tecrübeli bir plastik cerrahın operasyonu yapması ve ileri teknoloji kullanılması başarılı, doğal görünümlü bir saç ekimi için gereklidir.

Saç ekimi sonucum yeterince sık olacak mı?

Saç dökülmesi yaşayan bir bireyde yapılacak saç ekiminin başarılı olmasındaki en önemli kriterlerden biri de uygun hasta beklentisidir. Doktor olarak bizim hastaya verebileceklerimizle bireyin kafasındaki hayalin gerçek, mantıklı bir orta yolda buluşması gerekmektedir. Konusunda uzman bir Plastik Cerrahın, uygun beklentilere sahip bireylerde yaptıkları saç ekimlerinde hasta memnuniyeti tam olmaktadır.